Zambia i Malawi 9 – 22 październik 2022

Miejsce

Zambia i Malawi

Termin

9 – 22 pażdziernik
r
To nasz druga (po roku 2018) wyprawa w to miejsce

Cena

3549 USD
Park Narodowy South Luangwa we wschodniej Zambii, najbardziej wysunięty na południe z trzech parków narodowych w dolinie rzeki Luangwa , jest znanym na całym świecie rezerwatem dzikich zwierząt. Koncentracje zwierzyny po meandrującej rzece Luangwa i jej lagunach należą do najbardziej intensywnych w Afryce. Rzeka roi się od hipopotama i krokodyla i zapewnia linię życia dla jednej z największych różnorodności siedlisk i dzikiej przyrody, wspierając ponad 60 gatunków ssaków i ponad 400 gatunków ptaków.
Obsługuje duże populacje żyrafy Thornicroft , a stada słoni i bawołów Cape często kilkaset silnych. Jest to jeden z najbardziej znanych parków narodowych w Afryce na spacery safari . Założony jako rezerwat dzikich zwierząt w 1938 r., Stał się parkiem narodowym w 1972 r. I obejmuje obecnie 9 050 km 2 . Parku South Luangwa National Park. Jest to jeden z najpiękniejszych parków całego kontynentu.
Park prowadzony jest na bardzo wysokim poziomie, spotkać tu można masę zwierząt, zamieszkują tu m.in. żyrafy, bawoły, impale, słonie czy hipopotamy ale również wiele gatunków ptaków i rzadko spotykanego lamparta.

National Park Liwonde ma populację liczącą około 12 000 dużych ssaków  i jest gospodarzem ponad 380 gatunków ptaków.  Do dużych ssaków należą: bawół afrykański , antylopa (w tym eland zwyczajny, zagrożona antylopa i rój wodny), pawiany, nosorożce czarne, krzaczaste, słonie, hipopotamy, impala, kudu,  małpy i guźce. W parku znajduje się kilkadziesiąt innych gatunków ssaków wypasanych, a także krokodyle.
Liwonde była bardzo aktywna w działaniach ochronnych i programach przenoszenia zwierząt. Od 1990 roku słonie, czarne nosorożce, elfy, impale, kudu, sobowtóry, guźce, wodne i zebra zostały przeniesione do lub z parku.  W 2011 r. Ankieta dotycząca parku, ufundowana przez Wilderness Trust, oszacowała, że ​​było około 545 słoni, 506 bawołów, 491 sable, 3 159 waterbuck, 1526 impala, 1.269 guzka i 1942 hipopotama.  Według CNN w Liwonde jest około 800 słoni od 2017 r. 

Jezioro Malawi położone jest w Afryce Wschodniej, w systemie Wielkiego Rowu Afrykańskiego. Niecka jeziora powstała przed milionami lat, w wyniku olbrzymiego pęknięcia skorupy ziemskiej. Położone na wysokości 474 m nad poziomem morza, wśród wysokich gór, jezioro zachwyca czystością wody, niezwykle urozmaiconą linią brzegową, a przede wszystkim olbrzymią ilością barwnych, endemicznych pielęgnic chętnie hodowanych w akwariach. Trzeba podkreślić, że drugiego takiego skupiska pielęgnic nie znajdziemy nigdzie na świecie. Szacuje się, że w jeziorze żyje około 600 gatunków z ogólnej ilości ok. 1500 znanych pielęgnic. Wraz ze stabilizacją sytuacji polityczno-gospodarczej w tym rejonie dokonywane są odkrycia nowych gatunków, zwłaszcza u wybrzeży Mozambiku, a ostatnio również u wybrzeży Tanzanii.
PROGRAM – wylot w dniu 09.10.2022 r., powrót 22.10.2022 r. Koszt przelotu dodany będzie do ceny pobytu, całość wyceniona w USD. Sam lot to koszt 1110 USD (na dzień 23.10.2022):

Dzień 1. Przyjazd do Lilongwe, przejazd do Zambii, nocleg w lodgy za granicą.B

Dzień 2 Wyjazd rano do Parku Narodowego South Luangwa. Pełne wyżywienie, zakwaterowanie w lodgy BLD

Dzień 3. Po wczesnym śniadaniu poranne safari. Po obiedzie czas na relaks, podwieczorek, a potem nocne safari, po powrocie kolacja. Test Covs19 w Mfuwe w ciągu dnia. Zakwaterowanie w domku BLD

Dzień 4. Po wczesnym śniadaniu poranny safari. Po obiedzie czas na relaks, podwieczorek, a potem nocny safari, po powrocie kolacja. Zakwaterowanie w domku BLD

Dzień 5. Wyjazd z South Luangwa do Lilongwe zakwaterowanie w lodgy/hotelu, kolacja w hotelu. BLD

Dzień 6. Po śniadaniu wyjazd z Lilongwe do Parku Narodowego Liwonde. Przyjazd do obozu Mvuu po południu. (Pełne wyżywienie, popołudniowa/nocna gra, kolacja i zakwaterowanie w chacie w oparciu o dwie osoby).

Dzień 7. Obóz Mvuu (pełne wyżywienie, śniadanie, safari łodzią, obiad, popołudniowa/nocna przejażdżka, kolacja i zakwaterowanie w domku na dwie osoby).

Dzień 8. Śniadanie, następnie safari łodzią, po safari łodzią wyruszamy z obozu Mvuu do Cape Maclear, nocleg w Thumbi View Lodge (pełne wyżywienie, zakwaterowanie w domkach w oparciu o dwie osoby).

Dzień 9. Domek z widokiem Thumbi (pełne wyżywienie, nocleg w domku w oparciu o dwie osoby).

Dzień 10. Domek Thumbi view (pełne wyżywienie, nocleg w domku w oparciu o dwie osoby).

Dzień 11. Po śniadaniu wyjazd do Lilongwe zakwaterowanie w Kiboko Town Hotel, kolacja w hotelu.

Dzień 12. Lot powrotny.

CENA 3549 USD, zakwaterowanie w pokoju jednoosobowym + 700 USD. Koszt przelotu dodany będzie do ceny pobytu, całość wyceniona w USD. Sam lot to koszt 1110 USD (na dzień 23.10.2022). Sprzedajemy wycieczkę wraz dolotem.

W CENIE:
transfer na lotnisko, transport wygodnymi pojazdami safari, dedykowaną załogę, w tym doświadczony kierowca/przewodnik, zakwaterowanie w hotelu, zakwaterowanie w Thumbi view Lodge pełne wyżywienie, pełne wyżywienie w Mvuu trzy posiłki dziennie, dwie przejażdżki i dwa safari łodzią w Liwonde NP, opłata za wstęp do parku i zakwaterowanie. W South Luangwa zakwaterowanie na safari w namiotach w oparciu o dzielenie dwóch osób, posiłki, 4 przejażdżki, opłaty za wstęp do parku i transport z Lilongwe i z powrotem.

CENA NIE OBEJMUJE: napojów, opcjonalnych zajęć w Liwonde NP i nad jeziorem, opłat wizowych dla Malawi / Zambia i innych wydatków osobistych, ubezpieczenia nurkowego, przelotu z Polski do Lilongwe – 1110 USD/cena lotu może ulec zmianie.
Dzień Nurkowy 100 USD ze sprzętem (do potwierdzenia przed samym wyjazdem).
Visas [Malawi Single $ 50, Double $150, Zambia $ 50 ] -posiłki niewymienione, drinki, aktywności nie wymienione, nurkowanie., tipy, wydatki osobiste, testy covid Luangwa $ 250 [valid 72 hrs].

INFORMACJE I ZAPISY:
Miłosz Dąbrowski milosz@aquadiver.pl