Turcja/Kas – 22 – 29 czerwiec 2024

Miejsce

Kas, Riwiera Turecka, Turcja

Termin

22 – 29 czerwiec 2024

*** Termin wyjazdu z powodu przelotów może ulec zmianie ***

r

Doświadczenie

Kierunek sprawdzony, to już nasz 37 wyprawa w tym kierunku

Cena

1299 Euro osoba nurkująca, 
1099 Euro osoba nienurkująca 
- pełne pakiety (dolot, zakwaterowanie, transfery, dla nurkujących – 10 nurkowań z łodzi).

Cena jest aktualna na dzień publikacji oferty i w późniejszym terminie może się zmienić

O wycieczce

Dla większości z nas Riwiera Turecka to główne dwa ośrodki Alania i Antalia. Obecnie coraz bardziej popularny jest jednak obszar zachodniego wybrzeża kraju. Oprócz większych miast takich jak np. Bodrum, ta część Turcji to naprawdę wiele urokliwych miasteczek otoczonych skałami a z drugiej strony turkusowym morzem. To w nich możemy ukryć się od mas turystów które zapewniają nam wielkie kurorty i ośrodki.

Jednym z takich miejsc jest na pewno Kas, ulokowane pomiędzy Dalaman (wschód) a Antalią (zachód). Do każdego z tych dużych miast z lotniskami mamy z Kas ok. 200 km.

Kas jest miejscem, gdzie ci, którzy szukają przygody i piękna otaczającej przyrody, na pewno nie będą rozczarowani. Z drogi położonej na prawie kilometrowej górze wyraźnie widać, że miasto położone jest w zatoce dającej swój początek półwyspowi. Już pierwszy rzut oka na miasteczko daje poczucie że dobrze trafiliśmy. Obecnie populacja Kas wynosi 4600 mieszkańców (informuje o tym specjalna tablica u bram miasta) a w sezonie letnim statystyki te ciągną w górę licznie przebywający tu turyści.

Nawet w lipcu i sierpniu czyli w szczycie sezonu w Kas turyści nie przeszkadzają, ich liczba nie męczy… Kas przeważnie odwiedzają Turcy oraz mieszkańcy europy zachodniej, Brytyjczycy. Nie ma w ogóle Rosjan… W miasteczku do dzisiaj znaleźć można ślady działalności człowieka nawet z 8 wieku p.n.e. Obszar ten w czasach starożytnych gościł licyjską cywilizację i był ważną osadą o znaczeniu historycznym; do dzisiaj podziwiamy ślady po starożytnych czasach takie jak hellenistyczny teatr zachowany w całkiem dobrym stanie, wykute w skale licyjskie grobowce, czy sarkofagi widoczne w centrum miasteczka.

Co robić w Kas? W Kas jest kilka ośrodków, które oferują tandemowe loty na paraglajcie nad miasteczkiem. Przy dobrym wietrze instruktor potrafi utrzymać skrzydło w powietrzu przez długi czas, a my mamy mnóstwo czasu na podziwianie bajecznych widoków. Polecam lot szczególnie tuż przed zachodem słońca. Kto się boi latać, może wybrać się w pobliskie góry na spływ kajakowy. Mamy też do dyspozycji dwie piękne plaże. Kaputas Beach to niewielka piaszczysta plaża położona na klifie. Silne fale zapewnią dobrą zabawę w wodzie, a piękno plaży pomoże w odpoczynku, szum morza może nas nawet ukoić do snu…
Jeśli dla kogoś ta plaża jest zbyt mała, kilka km dalej w Patarze mamy jedną z najdłuższych plaż – 18 km gorącego piachu czeka na nas…

W czasach starożytnych Patara była dużym i ważnym ośrodkiem; rezydencją boga słońca Apollona. Przed wejściem na plażę widać ruiny miasta, wielki łuk triumfalny, teatr i wiele innych szczątków dawnych budowli.
Nie trudno podczas pobytu w Kas znaleźć się w Grecji. Najdalej wysunięta na wschód grecka wyspa Meis zaprasza…
Znajdziemy się na niej już po 20-30 minutach płynięcia łodzią. Co prawda ceny na wyspie dorównują najdroższym europejskim kurortom, ale z pewnością warto zwiedzić wyspę. Polacy nie potrzebują ani wizy ani paszportu, pływa na nią mnóstwo łodzi; tak więc planowanie podróży na Meis nie jest niczym trudnym.

Informacje i zapisy: Miłosz 603 173 049 milosz@aquadiver.pl
Biuro Podróży AQUATRAVEL.EU – PHU AQUAMANIA z siedzibą przy ul. Iwaszkiewicza 42/1, 10-089 Olsztyn, nr NIP 739-283-96-16, numer wpisu – 7/2016 – do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Województwa Warmińsko – Mazurskiego dokonanego przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 

NURKOWANIE

Nurkowanie odbywa się z zaprzyjaźnioną bazą Natura Blue, której właściciel Jozef od ponad 15 lat jest naszym bliskim przyjacielem i przede wszystkim niesamowicie życzliwym i pomocnym człowiekiem. Każdy może być pewien, iż pod jego opieką zobaczy wszystko co najlepsze.

Żółwie, ławice jackfishów, barakudy, ośmiornice i kraby to wszystko możemy zobaczyć podczas nurkowań. Występuje tu także kilka gatunków ślimaków nagoskrzelnych. Dla nurkujących po raz pierwszy w tureckich wodach bogactwo życia choć oczywiście nie takie jak w morzu czerwonym i tak daje pozytywne zaskoczenie. Woda ma duże zasolenie a widoczność sięga nawet 40 metrów (w lipcu trochę się pogarsza). We wrześniu woda osiąga temperaturę nawet 29 stopni Celsjusza. Klimat nurkowań tworzą niesamowite formacje skalne, wąwozy, kaniony, jaskinie i kamienie. Jest też kilka wraków a wśród nich najbardziej znany Uluburun.

Wrak Uluburun to najstarszy i najobficiej zaopatrzony statek antyczny wyciągnięty z dna Morza Śródziemnego, który zatonął ok. 1300 r. p. n. e. Odkrył go w 1982 roku poławiacz gąbek Mehmet Cakir. Turcy wykonali dwie kopie tej 15 metrowej drewnianej łodzi. Jedna została przekazana do muzeum morskiego w Bodrum, a druga spoczęła w okolicach Kas jesienią 2006 roku.
Niestety ostatniej zimy przywiązany do skał grubymi linami wrak poddał się siłom przyrody. Targany przez morskie fale i prądy przełamał się…Mając w pamięci jak stał pod wodą na pełnym żaglu jego obecny widok mocno mnie zasmucił…
Wielu płetwonurków pociągają nurkowania wrakowe. Jeśli wraki zachowane są w dobrym, nienaruszonym stanie i nie spoczywają na głębokościach dostępnych dla nielicznych z nas to szybko stają się prawdziwą mekką…

Tak będzie pewnie także z wrakiem wojskowego samolotu transportowego C-47 Dakota. Wrak samolotu jest raczej rzadkością, a w Kas można było zanurkować na wraku włoskiego samolotu z II wojny światowej. To nurkowanie niestety już nie jest dla każdego (głębokość 60 m), a i sam wrak zdecydowanie mniej atrakcyjny, ponieważ tak naprawdę zostały z niego tylko 2 silniki…
W pierwszym dniu naszych nurkowań, kilka łodzi z Kas przetransportowało ten dar tureckiej armii na miejsce zwane Lighthouse. Oczywiście już dzień później udało nam się zanurkować na wraku i z dumą muszę stwierdzić, że byliśmy na nim pierwszymi płetwonurkami…

Samolot wyglądał pięknie. Z racji niedużej głębokości (18 metrów) można było zabrać na niego niemal każdego, spokojnie dało się go opłynąć kilka razy włącznie z odwiedzeniem wnętrza samolotu. Służył on przez wiele lat tureckiej armii, latał bojowo nawet podczas wojny z Cyprem. Samolot C-47 Dakota to kawał historii światowego lotnictwa. Zaspakajając swą ciekawość udało mi się zebrać sporo interesujących informacji na temat tego modelu.

Douglas C-47 Skytrain to amerykański samolot transportowy bazujący na modelu pasażerskiego DC-3. Douglas Commercial – 3 był jednym z najpopularniejszych samolotów w historii lotnictwa. Od 1935 roku wyprodukowano ich 17,276 sztuk – wliczając wszystkie fabryki produkujące go na licencji (Li-2 w ZSRR i Showa L2D w Japonii). Do dziś ponad 300 maszyn jest w ciągłej eksploatacji.
Zaraz po rozpoczęciu II wojny światowej wojsko amerykańskie zamówiło wersję samolotu z dużymi drzwiami, wzmocnioną podłogą i kabina przystosowaną do skakania ze spadochronem. Samolot wyposażono w dwa silniki Pratt & Whitney R-1830 – 92 o mocy 2 x 882 kW. Samolot dzięki temu potrafił zabrać ładunki o masie ponad 4500 kg! Załogę stanowiła ekipa 4-5 osób. C-47 był podstawowym samolotem transportowym podczas II wojny światowej, latali na nim nawet polscy piloci RAF-u. Wiele lat później uzbrojony i oznaczony jako C-47 Spooky samolot ten latał podczas wojny wietnamskiej.

DANE TECHNICZNE:

Konstrukcja: metalowa
Napęd: 2 tłokowe silniki gwiazdowe silniki Pratt & Whitney R-1830 – 92
Moc: 2 x 1200 KM
Rozpiętość skrzydeł: 28,96 m
Długość: 19,64 m
Wysokość: 5,18 m
Powierzchnia nośna: 91,8 m2
Masa własna: 7460 kg
Max. prędkość: 326 km/h
Pułap: 7170 m
Zasięg 2400 km

Czołg z 1960 roku został zatopiony w wodach Morza Śródziemnego w maju 2017 r. , u wybrzeży tureckiego kurortu Kaş, w prowincji Antalya. Pojazd spoczął na głębokości 20 metrów, gdzie od tej pory będzie stanowił atrakcję dla odwiedzających region nurków oraz siedlisko życia, jako sztuczna rafa.

Ważący 45 ton czołg został pozyskany od tureckiej armii. Jeszcze do niedawna zalegał bezużyteczny w jednej z wojskowych baz w prowincji Konya. Dzięki wsparciu gubernatora Antalyi, udało się go pozyskać oraz przygotować do pełnienia nowej roli. Teraz czeka na odwiedzających go nurków tuż opodal wyspy Güvercin.

Każde kolejne wakacje w Turcji utwierdzają nas w przekonaniu, że jest to idealne miejsce na niedrogi wypoczynek i niezapomniane nurkowania. Profesjonale i serdeczne podejście naszych przyjaciół z bazy nurkowej wyznacza nowe standardy i sprawia że za nimi tęsknimy… Nowy wrak samolotu jest tylko jeszcze jednym argumentem dla którego warto wracać do Kas… Przecież to tylko 3 godziny lotu!

NOCLEG

Hotel Phellos jest usytuowany w centrum miejscowości Kas ok 100m od morza, a także 170 km od lotniska w Dalamanie i 190 km od lotniska w Antalyi.

Pokoje wyposażone są w klimatyzację, telefon, tv satelitarną, balkony, a także część pokoi ma minibar. Łazienki wyposażone są w prysznic, toaletę i suszarki.

Hotel posiada 76 standardowych pokoi, 8 pokoi typu suite i 5 pokoi rodzinnych.

W hotelu znajduje się restauracja w której serwowane są różne posiłki rano i wieczorem. Restauracja może pomieścić 350 osób w części osłoniętej i na tarasie na otwartym powietrzu.

Hotel posiada basen zewnętrzny z wodą słodką, basen dla dzieci, bar przy basenie, lobby bar, bar na tarasie, plac zabaw dla dzieci, pralnię, salon masażu, sejf w recepcji. W hotelu znajdą Państwo także basen wewnętrzny i saunę.

WYCIECZKI FAKULTATYWNE

  • Saklikent,
  • Santos,
  • Patara,
  • Kaputas Beach,
  • Myra – w zależności od ilości chętnych – od 30 EURO/osoba